Adres

Bahçelievler M.9001.S. No:3/A

Telefon

0 344 214 62 10 - 221 28 22

Faks

0 344 214 06 39

1-7 Mart Muhasebeciler Haftası Ve Krizle Mücadelede Mali Müşavirlerin Rolü

             Kıymetli Meslektaşlarım,

            1-7 Mart ülkemizde Muhasebeciler Haftası ve 1 Mart Muhasebeciler günü olarak kutlanmaktadır. Biz Mali Müşavirleri senede bir olsa da belirli bir tarihte önemseyip anlamaya çalışmaları bizler için olumlu bir adım olarak değerlendirilmeli. Devamlı olarak değişen vergi mevzuatı, hızlı ilerleme kaydeden dijitalleşme sürecinde Mali Müşavirlerin iş yükünün ne kadar arttığını bizler iyi biliyoruz ama bunu doğru ve uygun bir şekilde anlatmaya ve çözüm bulmak için ilgili ve yetkililere ulaşmak için mücadelemizi devam ettirmeliyiz.

           Dünyada ve ülkemizde yaşanan Corona Virüs salgınından dolayı üzücü can kayıpları yaşanmakta, buna karşılık birçok sağlık ve yaşama düzeni üzerine tedbirler alınmaktadır. Yaşadığımız süre içerisinde de ayrıca işverenler, ticaretle, tarımla uğraşanlar, serbest meslek erbapları ve sanatkarlar da ekonomik tedbirler almak zorunda kalacaklardır. Devletimizin bu krizde önlem olarak açıkladığı birçok tedbir paketlerinin yanında ekonomik tedbir ve teşvik paketleri de yayınlanmaktadır. Bu teşvikler ve ekonomik paketlerin kimler tarafından kullanılacağı, kimlerin faydalanacağı birçoğumuz tarafından takip edilmekte fakat detaylarda anlamakta ve takip etmekte zorlanmaktayız. Buna istinaden birçoğumuz iş yerlerimiz ve işletmeler için bu ekonomik teşvik paketlerinden ne şekilde yararlanacağımızı biz Mali Müşavirlerden destek isteyerek çözüm yolu bulmaya çalışmaktayız. 

           Müşavir: Belli bir konuya ileri derecede vakıf olup, bilgi ve fikir verip görüş bildirebileceği için kendisine danışılan kimse, danışman anlamına gelmektedir.

           Mali Müşavir ise; Muhasebecilik yapmanın yanında işletmecilik, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işleri düzenleyen ve bu konularda danışmanlık hizmeti veren kişidir. Ayrıca sözü edilen konularda inceleme ve analiz yapar, mali tablolar ve beyannameler ile ilgili konularda yazılı görüş verir, rapor hazırlar, mali konularda bilirkişilik ve benzeri işleri yapar.

            İçimizdeki yaşadığımız Covid-19 virüs salgınından dolayı ticari hayatta ekonomik bir sıkıntı oluşmakta, biz Mali Müşavirlerde bu kriz içerisinde en çok yorulan kesimden biri olmaktayız. İşletmelerin, SGK, Vergisel durumları, Banka ve diğer resmi kurumlar ile bağlantıları ve her gün yayınlanan ekonomik tedbirler ve teşviklerin takibi ile mükelleflerine hizmet vermeye çalışan gizli kahramanlar olarak çalışmaktayız. İşletmeler kapansa dahi mali açıdan bir süre sorumluluğu devam etmekte bu işlerin tamamının takibi biz Mali Müşavirler tarafından yapılmakta ve 5 yıl boyunca sorumluluğunu taşımaktayız. Mükelleflerimizin en az zarar ile yaşanan krizden çıkmasını sağlamakta yine biz Mali Müşavirlerin üzerine yüklenmekte bizler de bu yükü üstümüze alarak elimizden geleni yapmaktayız. Bu hizmeti yaparken bizlerinde bir çok mali gideri olmakta, fakat bizler emek karşılığı iş yaptığımız için karşılında herhangi bir ürün satmadığımız için göze gözükmemektedir.

         Kıymetli mükelleflerden beklentimiz bizlere en doğru bilgi ve belgeler ile isteklerini bildirsinler ki, bizlerde mükelleflerin isteklerine göre yararlanabilecekleri destek ve teşviklerden yararlanmalarını sağlamaya çalışalım. Tabi ki bunları yaparken Mali Müşavirlerin de ekonomik olarak yaptığı ekstra hizmetlerden bir gelir elde etmeleri gerekir. Biz Mali müşavirlerin en büyük sıkıntısı yaptığı hizmetin karşılığını tam ve zamanında alamamasıdır. Bizler ürün satmadığımız sadece bilgimiz ve emeğimiz ile kazanç sağladığımız için mükelleflerimizden yaptığımız işlerin karşılığını tahsil etmemiz bizlerin geçimi ve bürolarımızın daha kaliteli hizmet vermesini sağlar.

           Tüm Dünya da ve Ülkemizde yaşanan bu salgından en az hasarla çıkmak için hepimiz elimizi taşın altına koymalı, sağlık açısından alınan önlemlere kesinlikle riayet etmeli, bilhassa mümkün oldukça evimizden dışarı çıkmamalıyız. Ekonomik olarak da biz Mali Müşavirleriniz ile irtibat halinde olup, gerekli bilgi paylaşımını sağlayarak, en üst seviyede destek ve teşvik paketlerinden yararlanarak en az zararla bu krizden çıkmaya çalışalım. Bu ülke bizim, sevdiklerimiz için, geleceğimiz için mücadeleyi hep birlikte yardımlaşarak vereceğiz.

            Bizler mükelleflerimize elimizden gelen hizmeti ve desteği sağlamaktayız, inşallah bunun karşılığını da her türlü alır sonucunda da hepimiz karlı çıkarız. Yaşadığımız bu sıkıntılı günlerin en kısa zamanda en az hasarla sona ermesini temenni ediyor, bu vesile ile kıymetli Meslektaşlarımın 1-7 Mart Muhasebeciler haftası ve 1 Mart Muhasebeciler gününü kutluyor hepimize sağlık ve afiyetler diliyorum.

              Selam ve dua ile Allah’a (cc) emanet olun.

 

                                                                                                  K.MARAŞ SMMM ODA BAŞKANI 
SMMM ATİLLA SARIYILDIZ      
01.03.2021