Adres

Bahçelievler M.9001.S. No:3/A

Telefon

0 344 214 62 10 - 221 28 22

Faks

0 344 214 06 39

Başkanın Mesajı

     Kıymetli Meslektaşlarım,

     1 Temmuz-20 temmuz arası Mali Müşavirlerin Mali Tatili olarak Hükümet tarafından dinlenmeleri ve iş yoğunluğundan, stresinden uzaklaşmaları için verilmiş bir tarihtir. Fakat maalesef bizlerin çalışma hayatı buna pek müsaade etmemekte, tatilde de olsak bilhassa mükellef bazında çalışmalarımız olmaktadır. Mesleğimizin tek sıkıntısı keşke bu olsa! Sizlere kısa başlıklar halinde mesleğimizin başlıca sorunlarını anlatmak istiyorum. Belki bu şekilde mükelleflerimiz bizleri daha iyi anlar diye düşünüyorum. Bahsedeceğim sorunlar üst kuruluşumuz TÜRMOB ve Hükümetimiz tarafından da bilinmekte ise de düzenlemelerin kanunla yapılması gereken çözümler olması dolayısı ile çok uzun süren çözümler olmaktadır. Fakat meslektaşlarımızın çoğunluğu artık bu sıkıntılar içerisinde boğulmakta, yeni nesilde uzun süren eğitim ve masrafı çok ruhsat alma sürecinden dolayı bu mesleği tercih etmemektedir. Aşağıda mesleğimizin temel sorunlarını üst kuruluşumuz TÜRMOB, yerel medya ve sosyal medyada defalarca paylaştım. İnşallah kısa sürede çözüm bulunur.

     Bu vesile ile 20 Temmuz 2021 tarihinde kutlayacağımız Kurban Bayramının tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını temenni eder, siz kıymetli meslektaşlarımın Kurban Bayramını kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim. 

MESLEK KANUNUMUZ YARIM, HAKSIZ REKABETİ ÇÖZEMİYOR 

  3568 sayılı yasamızda da bunu engelleyecek yeterli düzenleme olmadığından haksız rekabeti önlemede sıkıntılar yaşamaktayız. Bazı meslektaşlarımız farklı bahaneler ile çok düşük ücretler karşılığında defter tutmakta bu durumda camiamıza zarar vermektedir. 

KOMŞUNUN MUHASEBECİSİ HEMEN KAPIDA BEKLİYOR..

     Ne Gelir İdaresi ne de mükelleflerimiz bizlere anlayış göstermiyor. Ücretlerimizi almada zorluk çektiğimiz gibi en ufak hatalarda büyük cezalar ile karşılaşıyoruz. Hatta mükelleflerin hatasında bile biz Mali Müşavirler suçlanarak ceza ve haksız eleştirilere maruz kalıyoruz. Mükellefin Ekstra işlerini sanki mecburmuşuz gibi ücret almadan yapıyoruz. Neden? Çünkü yapmazsan mükellef başka muhasebeciye giderim diye tehdit ediyor. Bütün zorluklara rağmen bizler Devletimize vergi toplamak için aracı olmaya her türlü fedakarlığı yaparak işimizin başında olmaya devam ediyoruz.

ÜCRET TARİFESİ DÜŞÜK   

     Peki bunca sıkıntının karşılığında ne kadar ücret alıyoruz acaba. 5 yıl sorumluluğumuzun olduğu en basit defterden 100-150 TL arası, peki bu ücreti alabiliyor muyuz? Maalesef çoğu meslektaşım ücret tahsil etmekte zorlanıyor. Bunca zorlukla Mali Müşavir ol, büro kirası, personel masrafı derken en az 5.000 TL ile dönen bir büro için birde ücret tahsili problemi yaşa. 

UCUZA ÇOK İŞ YERİNE, ÜCRETTE TAVİZSİZ AZ İŞE YÖNELMELİYİZ  

   Bu tip cezalara maruz kalmamak için mükellef seçiminde dikkatli olmalı, ucuz defter tutarak yükümüzün üzerinde mükellef kabul etmememizi, ücretini sağlam alabileceğimiz ve iş yoğunluğuna dikkat edebileceğimiz kadar mükellefle çalışmamız gerektiğini tavsiye ediyorum.

SMMM MÜKELLEF DAĞILIMI DÜZENE GİRERSE GELİRİMİZ ARTAR

   Bizler hizmet ve ücret konusunda taviz vermeden işimizi yaparsak, meslektaşlar arasında mükellef dağılımı düzenli olacak, hepimizde işlerimizi sağlam yapıp gelirlerimizi artırabileceğiz kanaatindeyim. 

TAHSİLAT SORUNU GÜN GEÇTİKÇE DAHA DA BÜYÜYOR…

    Tahsilat problemimizin çözülebilmesi için bağlı bulunduğumuz Maliye Bakanlığı ve üst kurulumuz TÜRMOB bir araya gelip biz Mali Müşavirlerin en büyük sorunu olan Tahsilat problemine biran önce çözüm bulmalı. Mali Müşavirlerin Tahsilat problemi çözülürse otomatik olarak, konumuz başlığı olan Mali Müşavirlerin Mesai problemi de zamanla düzelecektir. Bunun üzerine daha rahat ve dikkatli çalışacağımız için Devletimizin Vergi geliri artacak, tahsilat sıkıntımız olmayacağı için mükelleflerimize daha kaliteli hizmet sunacağız ve ortalama 9 yıl emek vererek hak ettiğimiz mesleğimizi, hak ettiğimiz ücretler ile severek ve geçim sıkıntısı düşünmeden yapabileceğiz.

   Sözün kısası önceki Başkanlar toplantılarında da defalarca dile getirdiğim gibi, Mali Müşavirlerin temel sıkıntısı yaptığımız hizmetin karşılığını alamamak ve tahsilat yapamamaktır. Bizler hak ettiğimiz ücreti yazıp, tahsil ettiğimiz müddetçe mesleğimizin tüm zorluklarının altından kalkabilecek eğitime, bilgiye ve tecrübeye sahibiz. Bunu geçirmekte olduğumuz bu süreç ispatlamıştır. 

ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZ ÇOK AĞIRLAŞTI 

     Büro çalıştıran Mali Müşavirler hafta içleri en az on saat çalışmakta, beyan dönemlerinde gece geç saatlere çalışıldığı gibi bürosunda sabahlayanlar olmakta, hafta sonlarında cumartesi, Pazar tatil demeden iş yetiştirmeye ve ceza yememek adına geciktirmeden beyan vermeye çalışmaktadır. Aynı şekilde bir işyerinde çalışan Mali Müşavirlerde işlerini yetiştirebilmek, beyanlarını zamanında verebilmek adına fazla mesai yapmakta yeri geldiğinde sabahlara kadar çalışmak zorunda kalmaktadır.

SON DÖNEMDE HÜKÜMETİN BEDAVA ÇALIŞAN MEMURLARIYIZ 

     Bizler, yani Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, hükümetin bedava çalışan memurları konumundayız. Son zamanlarda Gelir idaresinin yükünden parça parça sırtımıza yüklenerek sorumluluklarımız daha da artırılmıştır. Bir yandan mükellefler bizlere yüklenmekte bir yandan, yeni çıkan kanunları takip etmekte, her ay rutin olarak beyannamelerimizi zamanında ve ceza yemeden yetiştirmeye çalışmaktayız. .

MÜCBİR SEBEP HAKKIMIZ …

     Rahmetli Şükrü Kızılot üstadın dediği gibi  “Hasta olsan, cenazen olsa beyanname vermeyi geciktirsen cezayı yedin.” Anlayacağınız mücbir sebep bizde yok, her şart altında görevimizi zamanında yerine getirmemiz lazım. 

MALİ TATİL İŞLEV KAZANMADI…

     Bu kadar iş yükü, sıkıntı ve risk karşısında da Mali Müşavirlerin dinlenmeye, tatil yapmaya da her insan gibi hakları vardır. Sağ olsun Devletimiz bizleri düşünmüş 1 Temmuz-20 Temmuz arasını mali tatil olarak düzenlemiştir. Fakat Mali müşavirler velev ki tatil yaptı, tatilden döndükten sonra işlerini nasıl yetiştirecek konusunu pek düşünmemişler. İnşallah Mali Müşavirler ve Mali İdare bir araya gelerek bu konuya da en kısa zamanda bir çözüm bulurlar.

     1 Temmuz 20 Temmuz tarihleri arası 3568 sayılı Yasaya göre unvan almış meslek mensupları, SM, SMMM  açısından önemli bir tatil mahiyeti arz etmektedir. Mali Müşavir olmam dolayısıyla, adına Mali tatil denen bu dönemde meslektaşlarım eğer işlerden fırsat bulabilirse, mükelleflerinden alacakları ücreti tahsil edebilirse, vergi idarelerinden inceleme, bilgi isteme vs. gibi işlemleri olmazsa, geldiklerinde de işlerini yetiştirebilecekleri vakitleri olacağına inanıyorlarsa mali tatil yapabilecekler. Nitekim Mali Müşavirlerin büyük sorunlarından bir tanesi olan mükelleflerin vaktinde fatura ve belgelerini getirmemesinden dolayı zamanında beyanname verememe korkusudur.

DEVLET İLE SMMM ELELE BÜYÜK BİR ÇALIŞTAY YAPILMALIDIR…

     Gönül isterdi ki Maliye Bakanlığı ve SMMM Odaları birlikteliğinde bu işin yükünü çeken personel ve meslektaşların bir araya geleceği sorun ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir toplantı yapılsın. 

SMMM MÜKELLEFE DE VERGİ İDARESİNE DE EZDİRİLMEMELİ..

     Devlet Mali Müşavirlerin elini güçlendirsin, arkasında dursun, Mükellefe ve Vergi İdaresine karşı bizleri ezdirmesin, eminim bu ülkede daha adaletli ve daha çok vergi toplanır. 

SMMM DÜNYADAKİ SAYGINLIĞINA ÜLKEMİZDE DE KAVUŞMALI…

     Dünya ülkelerindeki meslektaşlarımızın saygınlığına eriştiğimizde, Türkiye vergi toplama konusunda çağ atlar. İnşallah bir gün bu da olur.

    Siz değerli meslektaşlarımı gösterdiğiniz üstün gayretlerden dolayı tebrik ediyor birlikte mesleğimizin geleceğini inşa etmek için, mesleğimize sahip çıkmanızı, destek ve katılımlarınızı bekliyorum.

      Bir dahaki yazıda buluşmak ümidiyle dostça kalın.

                                                                                                  K.MARAŞ SMMM ODA BAŞKANI 
SMMM ATİLLA SARIYILDIZ      
12.07.2021